ElLuft
Wentylacja, klimatyzacja

Klimatyzacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych parametrów powietrza: temperatury i wilgotności.

Dobrze dobrana jak i zaprojektowana klimatyzacja zapewnia komfort pracy dobre samopoczucie jak i właściwy odpoczynek każdemu użytkownikowi.

By klimatyzacja działała prawidłowo należy szczególną uwagę zwrócić na rozmieszczenie nawiewu jak i odpowiednio dobrać wydajność. Przy wyborze lokalizacji jednostki wewnętrznej należy pamiętać, iż podczas kontaktu ciepłego i wilgotnego powietrza z zimną ścianką chłodnicy następuje kondensacja pary wodnej zawartej w powietrzu którą gdzieś należy odprowadzić, najlepiej grawitacyjnie na zewnątrz pomieszczenia.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów klimatyzacji takich jak:

- SPLIT
System ten polega na rozdzieleniu (split) jednostki wewnętrznej klimatyzacji w której znajduje się parownik oraz zewnętrznej gdzie znajduje się skraplacz wraz z sprężarką oraz połączeniu obu jednostek za pomocą przewodów freonowych. Jednostki zewnętrzne wyglądają praktycznie tak samo różnią się tylko wielkością jak i ilością wentylatorów które mają zadanie schłodzić gorący skraplacz podczas pracy, z kolei wśród jednostek wewnętrznych mamy do wyboru jednostki:

      

 

   

 

 

- MULTISPLIT
System multisplit to nic innego jak system split z tą różnicą, że w systemie multi do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych. Z każdej jednostki wewnętrznej biegnie para rur cieczowej i gazowej do agregatu skraplającego.

- VRV
System VRV podobnie jak system multisplit daje możliwość podłączenia kilkunastu do kilkudziesięciu (w zależności od wydajności) jednostek wewnętrznych do jednego agregatu skraplającego. Różnica polega na systemie rozprowadzenie rur. W systemie multi a każdej jednostki zewnętrznej musiała biegnąć para rur do parownika z kolei w systemie VRV zostało zastosowane rozwiązanie polegające na redukcji rur oraz odgałęzień za pomocą trójników. W skrócie mówiąc od agregatu w kierunku parowników biegną dwie grube rury z których za pomocą trójników są zrobione odejścia w kierunku każdej jednostki wewnętrznej, a rura ta sukcesywnie zmniejsza swoją średnice aż dotrze do ostatniej jednostki wewnętrznej w systemie. System ten można rozbudować o kolejną rurę dzięki której będzie możliwe równoczesne grzanie i chłodzenie za pomocą dwóch różnych jednostek należących do tego samego agregatu.Nasz zespół dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jak i odpowiedniemu przygotowaniu edukacyjnemu przed każdym montażem klimatyzacji umówi się z Państwem na wizję lokalną na obiekcie by skutecznie dobrać właściwi system klimatyzacji, odpowiednią lokalizację jak i prawidłową wydajność dla skutecznego działania i funkcjonowania urządzeń. Dzięki spotkaniu poprzedzającemu montaż klimatyzacji będą Państwo mogli być pewni, że zaproponowane przez nas urządzenia na pewno spełnią Państwa oczekiwania a klimatyzacja będzie działać prawidłowo.